Trstinový cukor – obľúbené sladidlo súčasnosti

Cukor sa používa v nejednej domácnosti. Mnohí sa riadia pravidlom, že trstinový cukor je oproti klasickému bielemu cukru zdravší a má lepší vplyv na zdravie človeka. Nie je však cukor ako cukor.

Aké sú základné rozdiely medzi bielym a trstinovým cukrom?

Klasický biely cukor sa vyrába z cukrovej repy. Trstinový cukor zase z cukrovej trstiny. Pestovanie cukrovej trstiny sa však môže realizovať len v oblastiach, ktoré sú na to určené. To znamená, že je v nich dostatočné teplo počas celého roka. Kvalitný cukor vyrobený z cukrovej trstiny sa vyrába v krajinách, akými sú napríklad Maurícius, Austrália či Brazília. Cukrová repa sa pestuje aj v našich končinách. V Európe sa nachádza veľa svetoznámych cukrovarov. Ďalším rozdielom medzi klasickým bielym cukrom a trstinovým je vo farbe. Biely cukor je, ako je už z jeho názvu jasné, sfarbený do biela. Trstinový cukor sa zaraďuje medzi cukre hnedé. Rozdiel je aj v spracovaní. Vďaka šetrnejšiemu spracovaniu ostáva v trstinovom cukre viac minerálnych látok a vitamínov. Trstinový cukor v sebe skrýva viacero tajomstiev.

Zaujímavosti o trstinovom cukre, ktoré rozhodne stoja za zmienku

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trstinovy cukorAj vo vašej domácnosti predstavuje trstinový cukor sladidlo, s ktorým sladíte takmer všetko? Aj keď ho používate bežne, niektoré zaujímavé fakty o ňom ste možno netušili. Trstinový cukor sa vyrába z cukrovej trstiny, ktorá je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a Novej Quinei, kde sa pestovala v dažďových pralesoch. Čo je na cukrovej trstine zaujímave je to, že je to vlastne tráva. Cukor sa do nej dostáva pomocou fotosyntézy, pri ktorej sa tvorí v listoch. Cukrová trstina produkuje veľké množstvo cukru, ktoré si ukladá do svojich stebiel vo forme sladkastej šťavy. Aj keď sa v súčasnosti z cukrovej trstiny vyrába trstinový cukor, v minulosti sa používala aj na žuvanie. Starovekí ľudia ju používali vďaka jej sladkastej chuti. V súčasnosti sa pestovaním cukrovej trstiny zaoberá veľké množstvo krajín. Odhaduje sa, že každoročne sa na množstve vypestovanej cukrovej trstiny podieľa viac než 80 krajín. Čo je však zaujímavé, v minulosti výroba cukru predstavovala jedno z najperspektívnejších priemyselných odvetví vo svete. Cukrová trstina teda pre ľudstvo predstavuje dôležitú rastlinu. Aj keď už došlo k čiastočnému mechanizovaniu zberu trstinových listov, ešte stále sa nájdu aj také krajiny, pri ktorých dochádza k ručnému zberu. Nie je však vylúčené, že s postupom času sa tento proces mechanizuje úplne.