Impregnácia dreva zabezpečí dlhšiu životnosť dreveným výrobkom

V dnešnej dobe sa pomaly ale isto zvyšuje ekologické povedomie ľudí a pozorujeme návrat k prírodným materiálom. Snažíme sa obmedzovať používanie plastov, ktoré sa žiaľ využívajú v mnohých sférach života. Aby bolo naše najbližšie prostredie a domovy, zdravé mali by sme sa obklopiť prírodnými materiálmi, ktoré sa dajú recyklovať. Dostupným prírodným materiálom, ktorý má vynikajúce vlastnosti je drevo. Človek ho využíva odnepamäti, či na stavbu domov, výrobu nábytku, rôzneho náradia. Je ľahko opracovateľné, pritom pružné a pevné. Avšak vplyvom poveternostných podmienok môže meniť svoje vlastnosti, preto je dôležitá pravidelná starostlivosť. Drevo sa ošetruje hĺbkovým alebo povrchovým spôsobom. Prvotným krokom hĺbkovej ochrany je impregnácia dreva.

Kedy sa vykonáva impregnácia dreva

Pravidelná impregnácia dreva zvýši jeho životnosť
Čas na impregnáciu dreva

Impregnácia dreva je mimoriadne vhodná na drevené prvky, ktoré sú vystavené vonkajším vplyvom. Prenikne hlboko do vrstiev dreva a chráni ho pred nasiaknutím vodou a pred rôznymi škodcami, napríklad červotočmi, hubami, plesňami. Je dôležité, aby náter, ktorý je použitý na impregnáciu dreva obsahoval fungicídne aj insekticídne zložky. Nanáša sa na suchý, obrúsený a očistený podklad. Impregnácia dreva sa má vykonávať v hrubej vrstve, aby sa dostala do čo najhlbších vrstiev dreva. Výrazne predlžuje životnosť záhradnému nábytku, drevenému oploteniu, krovu, podlahe z dreva a všetkým dreveným výrobkom, na ktoré pôsobí vlhkosť a tiež slnečné žiarenie. Po impregnácii dreva je vhodné vykonať ešte povrchový náter vo forme lazúry, alebo krycej farby. Povrchový náter umocňuje účinok impregnácie a zároveň chráni pred mechanickým vplyvom. Dodáva drevu konečný vzhľad. Druh  prípravku vyberáme podľa toho, aký záverečný efekt si želáme dosiahnuť.

Kedy sa impregnácia dreva neodporúča

U rodičov aj u detí sú veľmi obľúbené drevené hračky, ktoré dnešní moderní rodičia uprednostňujú pred plastovými. Drevo, používané na ich výrobu nesmie byť toxické a nesmie obsahovať škodlivé látky. Zvlášť malé deti dávajú hračky do úst, preto musí byť kladený veľký dôraz na kvalitu materiálu aj ošetrenia. Na výrobu drevených hračiek sa zvykne používať kvalitné bukové drevo, ktoré je ošetrené len ekologickým povrchovým náterom. Ideálne je, keď majú drevené hračky aj certifikát FSC. Znamená to, že drevo pochádza z lesov, v ktorých sa hospodári podľa prísnych ekologických a sociálnych pravidiel. Impregnácia dreva nie je potrebná ani na drevo, ktoré sa nachádza v interiéri, pokiaľ nie je vystavené vlhkosti.

Zaujímavé odborné články, ktoré vás oboznámia s problematikou starostlivosti o drevo nájdete na www.carodreva.sk