Rozpoznejte příznaky paradentózy včas

Mít zdravý chrup je důležité. Mnoho lidí se obává, že o své zuby přijdou. Důvodů je skutečně mnoho, nicméně nejčastějším, a současně i nejvážnějším je paradentóza. Paradentóza představuje zánětlivé onemocnění dásní – konkrétněji vazivových vláken, které drží naše zuby v samotných dásních. Jedná se o nepříjemné onemocnění, které nelze zcela vyléčit. Pokud však včas podchytíte začátek tohoto onemocnění, nemusí mít ve vašem případě fatální následky.

Varovné signály, že vás doběhla paradentóza

Paradentóza a její léčba
Postupy při paradentóze

Paradentóza je onemocnění, které postihuje 70% lidské populace. I když je z části dědičná, při důsledném ošetřování vaší ústní dutiny její vznik lze značně eliminovat. Určitě ve vašem okolí najdete někoho, kdo toto ochorení má. Prvním příznakem je krvácení dásní. Pokud vám však krvácejí dásně, nepodléhejte okamžitě panice. Často krát krvácejí když při čištění zubů používáte tvrdý zubní kartáček či nesprávnou techniku. Paradentózou pravděpodobně trpíte až tehdy, když máte dlouhodobě zarudlé a oteklé dásně. Dalším znakem je i to, že máte vysunuté zubní krčky, či dokonce kořeny. Posledním stádiem je, když se vám začnou zuby vyklat. Díky dlouhodobému zánětu také u vás může dojít k nepříjemně zapáchajícímu dechu. Pokud vás trápí bolest zubů nebo některý z uvedených příznaků déle než týden, návštěvu zubního lékaře neodkládejte. Je více než pravděpodobné, že vás doběhla paradentóza.

Jak se efektivně bránit vzniku paradentózy

Prevencí je správná a dostatečná ústní hygiena. Mít kvalitní zubní kefku je základ. Za zmínku rozhodně stojí i technika, jakou si zuby myjete. Pravidelné čištění zubů asi netřeba zmiňovat – zuby si myjte minimálně 2x za den, nic se však nestane, pokud si je budete mýt častěji. Nebojte se ani ostatních zubních pomůcek, jakými jsou například zubní nit či ústní voda. Základem zdravých zubů a a oslnivého úsměvu jsou také pravidelné návštěvy zubaře.

Co dělat v případě, pokud opravdu trpíte paradentózou?

Paradentózu nelze zcela vyléčit. Jediné co se dá je léčit ji a udržovat své dásně v dobrém stavu. V první řadě je třeba navštívit zubaře, který na základě vyšetření stanoví vhodnou léčbu. Paradentóza se léči i speciálními nástroji, pomocí kterých se vyčistí zanícené místo, nebo chirurgickým zákrokem, při kterém se dáseň od zubu odklopí, vyčistí se a vydezinfikuje. Pokud i vás zajímá problematika paradentózy, navštivte stránku www.duvodkusmevu.cz. Na této stránce nájdete i mnoho doporučení, pomocí kterých budou vaše zuby zdravé.