Naučte sa ako meditovať a zbavíte sa tak stresu

Meditácia je prastará technika, ktorá sa k nám dostala z východu a denne ju vyhľadávajú státisíce ľudí na celom svete. Ak neviete ako meditovat, nezúfajte! Naučiť sa základy vám nezaberie veľa času, a ak budete vedieť, ako meditovať, budete môcť toto mentálne cvičenie zaradiť do vášho každodenného života. Prinesie vám to viacero výhod, avšak jeden z najväčších benefitov pravidelnej meditácie je redukcia stresu.

Ako meditovať? Niekoľko základných princípov, ktoré vám pomôžu začať

Tieto rady vám pomôžu, ak neviete, ako meditovať. Ešte predtým si však pripomenieme hlavný dôvod, prečo meditujeme: my sami. Meditácia nám pomáha spoznať sa lepšie, pomôže nám stíšiť sa uprostred hektického života a poskytuje priestor, v ktorom sa naša myseľ prebudí. Práve preto dokáže zredukovať stres – dlhodobé praktizovanie pravidelnej meditácie vám pomôže v každodenných stresujúcich situáciách v práci či doma.

1. Vytvorte si svoj priestor a čas, ktorý bude len váš

Na to, aby ste zažili blahodarné účinky meditácie, potrebujete meditovať naozaj pravidelne. Aby ste sa na to dobre naladili, odporúčame vám vytvoriť si svoj malý kútik, do ktorého sa budete vracať s radosťou. Môžete meditovať pri posteli alebo aj v kúte vo vašej obývačke každé ráno alebo večer. Ideálne je privstať si o 5 až 10 minút. Je to jediný spôsob ako meditovať v pokoji bez toho, aby vás vyrušil ranný zmätok, predovšetkým v pracovný deň.

ako meditovať

2. Správna meditácia sa sústreďuje na vaše myšlienky, nepotláča ich

Pomerne známym mýtom o meditácii je, že hlavným cieľom je vyčistiť hlavu a na nič nemyslieť. To však nie je úplne pravda. Sme mysliace bytosti a je prirodzené, že vám myšlienky zablúdia. Skúste miesto toho, aby ste sa ich snažili potlačiť či zastaviť tieto myšlienky sledovať. Kam smerujú, odkiaľ prichádzajú? Ako vplývajú na vaše telo? Možno sa vám zrýchli tep alebo vám bude teplo či zima. Tieto veci si pozorne všímajte, časom tak odhalíte vzorce vašej mysle, a budete sa poznať oveľa lepšie.

3. Nezabudnite na pravidelnosť

Tak ako pri cvičení alebo nejakej zručnosti, aj meditovanie si vyžaduje pravidelnosť, ak chcete čerpať zo všetkých benefitov, ktoré ponúka. Pre optimálne výsledky odporúčame venovať sa meditácii aspoň trikrát do týždňa. Čo sa týka trvania, môžete začať v malom: 5 minút. Postupne môžete čas zvyšovať a uvidíte, koľko toho napokon budete zvládať a chcieť.

Meditácia prináša do našich hektických životov pokoj a radosť, preto neváhajte a vyskúšajte ju už dnes.