Zdravé recepty z ovsených vločiek

Hovorí sa, že základ dobrého dňa tvoria výdatné raňajky. Rady odborníkov sa v tom smere líšia a niektorí tvrdia, že áno iný naopak, že nie. Ľudské telo je veľmi individuálne a preto každému vyhovuje niečo iné. Niekto si dá na raňajky bohatú praženicu, inému naopak postačí jogurt s ovsenými vločkami a ovocím. Práve ovsené vločky tvoria základ pre zdravé recepty na raňajkové či desiatové inšpirácie. Ovsené vločky sú vyrábané z ovosu, ktorý patrí k základným potravinám našich starých a prastarých rodičov.  Ak aj vy rozmýšľate nad zdravým receptom, siahnite po ovsených vločkách a pripravte si ich na niekoľko spôsobov.

Prečo sú ovsené vločky také zdravé?

Ovsené vločky s jogurtomZ ovsených vločiek si za pár minút pripravíte zdravý recept, ktorý dodá telu všetky potrebné živiny a organizmus zbytočne nezaťaží. Ovsené vločky obsahujú totiž veľa vlákniny, ktorá prospieva k správnej funkcii čriev a tráviaceho traktu. Vláknina sa tiež postará zníženie hladiny cukru a cholesterolu v krvi. S konzumáciou ovsených vločiek sa rýchlo dosahuje pocit sýtosti a tým pádom telo potrebuje menšiu dávku jedla, tzn. že aj menší počet kalórií. Okrem vlákniny vločky tiež obsahujú vitamíny B,E, K, kyselinu lsitovú, sodík, fosfor, železo , horčík, zinok a vápnik. Ovsené vločky sú teda pri chudnutí veľmi žiadanou potravinou. Ovsené vločky navyše patria medzi veľmi dostupné potraviny, pretože ich nájdeme v každom obchode za veľmi nízku cenu. Na trhu tiež existujú rôzne bezlepkové ovsené vločky alebo ovsené kaše. Pri instantných ovsených kašiach však treba na obale sledovať obsah cukru, pretože sa ľahko môže stať, že z výživných raňajok sa stane kalorická „bomba“.

Ako si pripravím zdravé raňajky z ovsených vločiek?

Na internete, kuchárskych knihách či rôznych blogoch o zdravom stravovaní je množstvo receptov z ovsených vločiek. Avšak ovsené vločky je najvhodnejšie konzumovať ráno, prípadne v doobedňajších hodinách. Ideálne sú však na raňajky, ktoré si z nich pripravíte veľmi jednoducho a rýchlo. Najzákladnejší recept z ovsených vločiek je zmiešať jogurt, ovsené vločky a obľúbené ovocie. Navrch pridajte vlašské orechy, mandle a napríklad kokos. Za pár minút vznikne vynikajúci a zdravý recept. Ak nemáte poruke jogurt, vhodnou alternatívou je ovsená kaša. Stačí ak vločky zmiešate v hrnci s vodou, kravským alebo rastlinným mliekom a privediete do varu. Keď majú vločky kašovú konzistenciu dáte hrniec preč z horáka a naservírujete podľa chuti. Ovsené vločky sa však pridávajú aj do rôznych zdravých koláčov, kde sa namiesto múky použijú nadrobno pomleté ovsené vločky. Tak sa aj z múčneho dezertu stane zdravý a prospešný pre telo.  

Ak hľadáte inšpiráciu na zdravé recepty pripravené jednoducho a lacno navštívte stránku www.zdravopostudentsky.sk, kde nájdete množstvo výborných receptov na jednom mieste.