Prečo sa oplatí zaradiť sladké zemiaky do nášho jedálnička?

Zemiaky, čo sa týka názorov, patria medzi najdiskutovanejšiu zložku nášho jedálnička. Niektorí na ne nedajú dopustiť a snažia sa ich do jedálnička zakomponovať čo najčastejšie, iní sa im zase z rozličných dôvodov snažia vyhýbať, ako sa najviac dá. Sú však zemiaky naozaj až tak škodlivé? Alebo naopak, predstavujú plodinu, ktorú by sme mali konzumovať? Z akých základných zložiek sa zemiaky skladajú a aký prínos môže mať ich konzumácia na ľudský organizmus?

Sladké zemiaky ako výborná alternatíva ku klasickým zemiakom

Zemiaky rôznych typov
Sladké a klasické zemiaky

Sladké zemiaky, inak známe aj pod pojmom batáty si pomaly, ale isto začínajú nachádzať miesto v našich jedálničkoch. A to nielen vďaka ich nezameniteľnej chuti, ktorá je špecifická hlavne v tom, že je sladká. Je to hlavne z dôvodu ich účinkov na ľudský organizmus. Vo všeobecnosti ich možno považovať za potravinu, ktorá je vhodná hlavne pre tých, ktorí trpia cukrovkou. Pomáhajú k tomu, aby sa hladina cukru v krvi neustále znižovala. Oproti klasickým zemiakom majú nižší glykemický index a nezáleží na tom, akým spôsobom ich pripravíte. Okrem toho majú upokojujúce účinky aj na podráždené trávenie. K tráviacemu traktu sú citlivé, v prípade podráždenia dokážu naše trávenie upokojiť. Tí, ktorí trpia žalúdočnými vredmi určite ocenia ich upokojujúci účinok. Okrem toho, že sú bohaté na vlákninu a vitamín B alebo C, sú tiež plné draslíka a vápnika. A presne táto kombinácia je pre naše trávenie veľkým pozitívom. S tráviacim traktom sa úzko spájajú aj problém so zápchou. Tá nie je ničím neobvyklým a v našom živote sa z času na čas jednoducho objaví. Problémom je, že človek neprijíma dostatok vlákniny. Ak však začnete sladké zemiaky pravidelne konzumovať, s príjmom vlákniny sa už viac nebudete musieť trápiť! Čo sa týka množstva, v 100 gramoch sladkých zemiakoch sa ukrývajú až 3 gramy vlákniny.

Zdravé recepty zo zemiakov

Tak, ako z klasických, aj zo sladkých zemiakov je možné pripraviť veľké množstvo jedál. Obľúbené sú napríklad batátové hranolky, pečené batáty alebo batátová polievka. Mnoho ľudí ich zatracuje práve kvôli ich nasladlej chuti. So správnym dochutením však ani nebudete vedieť, že konzumujete sladké zemiaky! Na stránke http://www.osivo.sk nájdete mnoho zaujímavých informácií.