Makovník a čo o ňom ešte neviete

Makovník je bežnou súčasťou jedálničku v takmer každej slovenskej rodine. Makovníky sú predávané v každej predajni s potravinami, no mnohí si pečú vlastná, domáce makovníky. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, odkiaľ k nám makovník prišiel? História makovníku siaha niekoľko storočí do minulosti. Udáva sa viacero dátumov a miest ohľadom toho, kde bol vytvorený prvý makovnik. Najpravdepodobnejšie je však tvrdenie, že prvý makovník bol upečený v Poľsku, konkrétne v Krakove v roku 1610. Postupom času sa jeho receptúra upravovala a jeho popularita narastala natoľko, že sa rozšíril do mnohých krajín v Európe, kde sa bezpochyby teší veľkej obľube. 

Prečo je makovník vhodnou potravinou vo vašom jedálničku?

Makovnik z kvalitného maku
Suroviny do makovníka

Makovník, najmä ten kvalitný, obsahuje vysoké percento maku. Mak je známy svojimi zdravotnými benefitmi, pre ktoré sa jednoznačne oplatí zaradiť ho do svojho jedálničku. Mak je skvelým zdrojom vlákniny – 100 g maku obsahuje až 19 g vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre zdravé a bezproblémové trávenie. Mak priaznivo vplýva na zdravie kostí a to vďaka zinku a vápniku, ktoré obsahuje. Pre maximalizáciu priaznivých účinkov maku je vhodné konzumovať ho spolu s mliekom. Mak môže byť nápomocný aj v prevencii pred chorobami akými sú demencia alebo Alzheimerova choroba a to vďaka vysokému množstvu železa, ktoré obsahuje. Ak máte problémy s krvným tlakom alebo by ste sa im radi vyhli, konzumácia maku vám môže významne pomôcť, keďže obsahuje vysoká množstvo draslíka. Horčík je ďalšou z dôležitých zložiek maku, ktoré majú významné pozitívne účinky. Vďaka zvýšenému príjmu horčíku môžete zlepšiť kvalitu vášho spánku. Ako môžete vidieť, benefitov, ktoré so sebou prináša konzumácia maku, a teda aj konzumácia makovníka, je skutočne mnoho. 

Makovník a jeho varianty

V súčasnosti môžeme nájsť rôzne druhy makovníkov. Ich receptúra býva rozličnými spôsobmi prispôsobená pre osoby s rôznymi intoleranciami alebo preferenciami. Dostupné sú napríklad bezlepkové makovníky alebo makovníky s prídavkom ovocia či hrozienok. Ak ste vegetarián, vegán alebo raw vegán a neviete nájsť taký makovník, ktorý by spĺňal vaše požiadavky, na internete jednoducho nájdete množstvo receptov na vegetariánske či vegánske makovníky. Ak máte záujem o chutný a kvalitný makovník podľa tradičnej receptúry, navštívte webovú stránku https://magazin.penam.sk/